حکمت پولاد خورگام : تولید کننده انواع گاتر، گریل، گریتینگ و کفشور خطی

گریتینگ چیست؟

گریتینگ چیست؟

گریتینگ که در زبان فارسی به عنوان درپوش معرفی شده، سازه‌ای مشبکی شکل است که بسیار سخت و با توان باربری بالا در بسیاری از امکان شهری و صنعتی استفاده می‌شود. این صفحات مشبکی از شبکه‌هایی با فاصله برابر کنار هم شکل گرفته است. به دلیل ویژگی سختی در کنار سبکی، کاربردهای متنوعی دارد و به عنوان عضوی ضروری در صنعت سنگین یاد می‌شود. گریتینگ جزئی از سازه‌های آهنی می‌باشد که ظرفیت باربری آن نسبت به وزنش بالاتر می‌باشد. از دیگر مزایا این محصول می‌توان به قدرت بسیار زیاد در تحمل بار و مقاومت در زیر فشار، ضد لغزش بودن، وزن سبک آن نسبت به سایر محصولات مشابه و نصب سریع و آسان آن اشاره کرد. از نظر هدایت الکتریکی همانند مس دارای هدایت بالا می‌باشد.

کاربرد گریتینگ در صنعت

گریتینگ در صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی، نیروگاه‌های برق، تصفیه خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از گریتینگ در سکوهای نفتی در آب های شور، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و غذایی، دریچه‌های فاضلاب، کانال‌های کابلهای برق و درپوش زیرپایی استفاده می‌شود.

گریتینگ در شهرسازی و معماری

گریتینگ بدلیل داشتن وزن کم و استحکام بسیار بالا و توانایی در تحمل فشار، عدم یخ زدگی در زمستان و عدم استهلاک سطحی و سائیده شدن در اثر رفت و آمد در صنعت معماری نیز کاربرد دارد و در دریچه کانال‌های فاضلاب شهری، پل ها و معابر، درپوش جدول بندی خیابان‌ها، نورپردازی میدان ها و پارک‌های تفریحی، آب نما‌ها، ساخت بیلبورد، سرویس بهداشتی و حمام، نورگیر ساختمان و تابلوهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی و پارکینگ‌های طبقاتی استفاده می‌شود.

انواع گریتینگ‌ها از نظر شکل ظاهری

  • مشبک: به گریتینگ‌های تسمه در تسمه یا تسمه در نیم تسمه مرسوم در بازار که سوراخ‌های آنها به صورت مربع یا مستطیل هستند گریتینگ مشبک گفته می‌شود.
  • شیاری: به گریتینگ‌هایی که سوراخ‌های روی آنها به صورت نرده‌ای و موازی باشد اصطلاحاً شیاری گفته می‌شود.
انواع گریتینگ از نظر جنس

گریتینگ‌ها بسته به نوع کاربرد در جنس‌های مختلف تولید می‌شوند:

انواع گریتینگ‌ها از نظر کلاس باری

گریتینگ با کلاس A15: در این دسته مدل‌هایی قرار می‌گیرند که حدود 1 و نیم تن تحمل وزن دارند و شامل تردد اتومبیل نمی‌شود. گریتینگ‌های این دسته برای مکان‌هایی همچون محوطه‌های بدون تردد اتومبیل، آشپزخانه‌های صنعتی، استخر، موتورخانه و …مناسب هستند.

گریتینگ با کلاسB125: در این دسته مدل‌هایی قرار می‌گیرند که حدود 12 تن تحمل وزن دارند به طور مثال اتومبیل‌هایی با وزن کم. گریتینگ‌های این دسته برای مکان‌هایی همچون کف پارکینگ‌های ساختمان‌های مسکونی، ابتدا و انتهای رمپ پارکینگ‌های خصوصی و کف کارخانجات مناسب هستند.

گریتینگ با کلاسC250: در این دسته مدل‌هایی قرار می‌گیرند که حدود 25 تن تحمل وزن دارند و شامل محیط‌های شلوغ می‌شود. گریتینگ‌های این دسته برای مکان‌هایی همچون ابتدا و انتهای رمپ پارکینگ‌های عمومی با تردد بالا، همچنین در کف سوله‌هایی که ماشین آلات سنگین تردد دارند مناسب هستند.

سه موردی که در بالا عنوان شد، جز پر کاربردترین کلاس‌های مقاومت وزنی گریتینگ‌ها محسوب می‌شوند، اما علاوه بر موارد گفته شده کلاس‌های E600، D400 و F900 نیز جز کلاس‌های باری گریتینگ به شمار می‌آیند که تحمل وزنی آنها بیش از 40 تن است و برای مکان‌هایی همچون فرودگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوگو HPK
حکمت پولاد خورگام

 شرکت در راستای تولید و بهینه سازی محصولات، از گروهی قوی در تحقیق و توسعه بهرمند بوده و با دانش روز دنیا در جهت بهبود هرچه بیشتر محصولات حرکت میکند. 

جدیدترین ها
با ما در ارتباط باشید
با ما تماس بگیرید

شرکت پولاد حکمت خورگام

محصولات

مقالات

درباره ما

لوگو HPK
حکمت پولاد خورگام

 شرکت در راستای تولید و بهینه سازی محصولات، از گروهی قوی در تحقیق و توسعه بهرمند بوده و با دانش روز دنیا در جهت بهبود هرچه بیشتر محصولات حرکت میکند. 

جدیدترین ها
با ما در ارتباط باشید
با ما تماس بگیرید
شرکت پولاد حکمت خورگام

محصولات

مقالات

درباره ما